Ass.Death.Dicks (czyt. aesthetics)
Horacy Muszyński
POPRZEDNIE WYSTAWY
[ 2020 ]
Udźwiękowienie: Piotr Bruch
Postprodukcja: Rufus Rufson
Muzyka: Bartosz Zaskórski
Operator: Kamil Składanek
Ilustracje: Marta Krysińska
W roli artystów: Jacek Cholewa, Leszek Czerwiński, Dariusz Dyla, Jakub Graś, Olaf Neumann, Aneta Spirydowicz
W roli kuratora: Piotr Florczak

Fabuła serialu A$$.DEATH.D¡CK$ (czyt. aesthetics) Horacego Muszyńskiego opiera się na historii sześciu młodych artystów zaproszonych do stworzenia wystawy. Planowany projekt ma być dla nich otwarciem kariery artystycznej i pierwszym poważnym przedsięwzięciem. Z braku kreatywności, zazdrości czy chęci wygranej młodzi twórcy zaczynają zarzynać się nawzajem, zmieniając galeryjny white cube w krwawą łaźnię. Brutalny i krwawy serial A$$.DEATH.D¡CK$ (czyt.aesthetics) obnaża egocentryzm i chęć wybicia się za wszelką cenę.

Wystawa Muszyńskiego jest kontynuacją jego projektu A$$.DEATH.D¡CK$ Prolog, rozpoczętego w 2017 roku w ramach Triennale Młodych w Orońsku (kuratorzy: Romuald Demidenko, Aurelia Nowak,Tomek Pawłowski). Wówczas to Muszyński zaprosił do udziału w tygodniowym sympozjum grupę nieznających się osób spoza świata sztuki. Przyjechali, odpowiadając na spontaniczne zaproszenie artysty, m.in. profesjonalni aktorzy, członkowie zespołów rekonstruktorskich i amatorzy gier fabularnych. Pod wpływem rozmów z artystami – uczestnikami sympozjum – każdy z nich wytworzył fikcyjne postaci malarzy, rzeźbiarzy czy performerów. Zazwyczaj nadają swoim bohaterom imiona, tworzą ich historie, uczą się zmyślonej geografii, zaklęć, alchemii. Tutaj wymyślili postawę twórczą swojej postaci, historię wystaw i konkursów, napisali krótki opis swojej pracy dyplomowej. Efekt końcowy stanowił rodzaj lustrzanego odbicia dla artystów Triennale.

Bazując na wytworzonych postaciach powstał scenariusz serialu. Zdjęcia odbyły się dwa lata później. Horacy Muszyński w ramach realizacji w Project Roomie (2019) Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (https://u-jazdowski.pl/program/project-room/horacy-muszynski) przemienił przestrzeń galerii w plan zdjęciowy. Muszyński wraz z zaproszonymi aktorami-artystami mieszkali i pracowali w galerii przez cały czas trwania zdjęć. Ich działania były nagrywane przez zamontowane w środku kamery.
Po zakończeniu zdjęć drzwi do galerii zostały otwarte. Odwiedzający mogli zobaczyć scenografię, jak i ślady ich egzystencji.

W ramach wystawy w Zonie Sztuki Aktualnej zaprezentowany zostanie pierwszy odcinek oraz premierowo drugi odcinek serialu.