Cień słońca
Olivier Guesselé-Garai
Antje Majewski
Olivier Guesselé-Garai i Antje Majewski w ramach wystawy “Cień słońca”, dedykowanej Zonie Sztuki Aktualnej, zadają pytanie o to jaką rolę pełnią dziś obiekty tradycyjnej sztuki kameruńskiej, które po przetransportowaniu do Europy w czasach podbojów kolonialnych, były poddawane konserwacji i archiwizacji oraz były wystawiane w instytucjach sztuki. W wyniku tych procesów obiekty te zatraciły swoje oryginalne funkcje i zostały pozbawione pierwotnych znaczeń. Artyści zastanawiają się jak można przypisać im nowe znaczenia bez sankcjonowania specyfiki ich historii.

Koncepcja wystawy “Cień słońca” ukształtowała się po wizycie Olivier Guesselé-Garai i Antje Majewski w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie odkryli oni zbiór obiektów pochodzących z Kamerunu. W ramach współpracy z Ewą Prądzyńską - dyrektor Działu Kultur Pozaeuropejskich, skupili się na kolekcji "Fartuszków z koralików" czyli ornamentalnych przepasek paciorkowych pochodzących z Północnego Kamerunu, przewiązywanych wokół bioder. Zainteresowały ich wówczas również kosze oraz inne obiekty wywodzące się z tego regionu. Wiosną 2017 artyści udali się w ramach projektu na wyprawę badawczą do Kamerunu.

Wystawa “Cień słońca” nawiązuje również do prywatnej historii Antje Majewski and Olivier Guesselé-Garai. Majewski urodziła się w Niemczech, ale posiada polskie korzenie, Guesselé-Garai z kolei jest Francuzem o korzeniach kameruńskich. Zarówno Majewski jak i Guesselé-Garai wykorzystali wystawę “Cień słońca” jako świetną okazję do prześledzenia sposobów w jaki kultury wpływają na siebie i się mieszają w wyniku pokojowych, bądź też trudnych i pełnych przemocy zdarzeń w historii.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie "The Shadow of the Sun" / "Cień słońca" jest wystawa grupowa "The Shadow Waiting for the Full Moon" w Galerii Obrońców Stalingradu 17 (otwarcie wystawy tego samego dnia, 24.10, o godz. 20:30).