SCRAP MOVIES
Marek Wasilewski
Projekt Scrap Movies wywodzi się z idei notatnika wideo, który na podobieństwo szkicownika towarzyszy artyście w jego codziennym życiu i podróżach. Umożliwia on natychmiastowe zapisywanie obrazów i sytuacji, które w inny sposób nie mogłyby zostać utrwalone. Ten zbiór epifanii jest następnie porządkowany i kontekstualizowany poprzez zestawienia i proces selekcji.

Słowo Scrap oznaczać może opiłek, odpad, śmieć. Scrap movies to w pewnym sensie kino śmieciowe, składające się pozornie z odpadów i fragmentów czegoś co mogło być użyte do konstrukcji czegoś innego, bardziej pożytecznego.
Fragmentaryczność Scrap Movies nawiązuje zatem także do śmieciowej zawartości internetu, w którym takie filmy najczęściej są umieszczane. Przestrzeń galerii umożliwia symultaniczną projekcję filmów, które tworzą wielokanałową przestrzeń projekcyjną, w której poszczególne kanały dopełniają się w panoramiczny obraz zmieniającej się rzeczywistości. Jest to metoda pracy, która pozwala uchwycić świat w jego ulotnej formie a zarazem umiejscowić artystę w roli, nie tyle twórcy ile raczej kolekcjonera i manipulatora.

Wystawa w galerii Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie jest pierwszą odsłoną tego cyklu.

Marek Wasilewski (1968) ukończył PWSSP w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Arts & Design w Londynie. Artysta wizualny, autor tekstów o sztuce. Redaktor naczelny Czasu Kultury. Jego prace pokazywane były między innymi w galerii Artist House w Tel Avivie (2009, 2013) w galerii Golden Thread w Belfaście (2012),galerii Kronika w Bytomiu (2011, 2010) galerii White Box w Nowym Jorku (2010), Focus Łódź Biennale ( 2010), Narodowej Galerii Zachęta w warszawie (2010) na biennale sztuki mediów WRO i wielu innych.