Śmiechu warte
Produkcja: Zona Sztuki Aktualnej
Reżyseria: Horacy Muszyński
Prowadzący, kuratorzy: Aurelia Nowak, Tomek Pawłowski
Budowa scenografii: Jarosław Hulbój, Jakub Szewczyk
Projekt graficzny: Marta Krysińska, Horacy Muszyński
Dokumentacja fotograficzna: Janusz Piszczatowski, Kamil Macioł
Filmy przesłali: Hubert Gromny & Michał Materowski, Aleksandra Hojczyk, Martyna Kielesińska, Małpeczki (Maria Toboła, Maria Kozłowska), Agata Mariańska, Dominika Olszowy, Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak), Mikołaj Tkacz, Piotr Urbaniec
 
„Śmiechu warte” był cyklicznym programem rozrywkowym, nadawanym w latach 1994-2009, a produkowanym przez TVP w Szczecinie. To jeden z pierwszych emitowanych w polskiej telewizji programów na licencji amerykańskiej. Prezentowano i oceniano w nim przesłane przez telewidzów amatorskie, zabawne, krótkie filmy kręcone kamerą VHS. Scenki te to zwykle złapane przypadkowo niefortunne wydarzenia - wpadki, przejęzyczenia, nieporozumienia. Najzabawniejsze z filmów w wyniku głosowania publiczności otrzymywały „luksusowe” nagrody. Kluczem do sukcesu w programie było poczucie humoru i dystans.

Czy takie kryterium miałoby sens w kontekście licznych konkursów dla młodych artystów? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest wystawa „Śmiechu Warte”, która przybiera formułę telewizyjnego programu i podobnie jak słynny oryginał jest plebiscytem. Podczas wernisażu i jednocześnie reżyserowanego show na żywo, publiczność wybierze najzabawniejsze i najciekawsze prace. Zwycięzcy głosowania otrzymają nagrody od sponsorów. Ostatecznie w trakcie trwania całej wystawy zobaczyć będzie można dokumentację z plebiscytu zmontowaną przez Horacego Muszyńskiego.

Program „Śmiechu warte” pełnił w latach 90. rolę podobną do tej, jaką pełni dziś Youtube, a zwłaszcza jego część z kompilacją faili i śmiesznymi zwierzątkami. Przez jednych produkcja ta postrzegana była jako świetna rozrywka, przez innych jako kiepskiej jakości program wynikający z bezrefleksyjnego zachłyśnięcia się Zachodem. Dziś, na fali zainteresowań latami 90. i fascynacji wypartymi, analogowymi estetykami program kojarzy się raczej sentymentalnie - szczególnie wśród młodego pokolenia.