Terra Inc.
Thomas van Linge
Thomas van Linge (1989) należy do najmłodszego pokolenia holenderskich artystów. Studiował na Royal Academy of Art w Hadze w Holandii (Interdisciplinary Attitudes) oraz rzeźbę na Kunsthochshule Weissensee w Berlinie. W 2013 roku odbył roczną rezydencję w prestiżowym centrum rezydencyjnym w Amsterdemie – De Ateliers. Brał udział w licznych wystawach w Holandii i za granicą. Projekt w Zonie Sztuki Aktualnej jest jego największą dotychczasową indywidualną prezentacją. Thomas van Linge mieszka i pracuje w Hadze.

Komercjalizacja, cyfryzacja i fragmentaryzacja odbioru współczesnej rzeczywistości, podobnie jak nasz nowy, zupełnie inny stosunek do natury i życia codziennego, to problemy podejmowane często przez Thomasa van Linge. Jego prace określają nasze współczesne podejście do natury, pracy, sztuki, dziedzictwa kulturowego, rozrywki, konsumpcjonizmu, świata cyfrowego i analogowego. Digitalizacja rzeczywistości, w której żyjemy oddala nas od natury w nieprawdopodobnym tempie, nasz kontakt z nią przybiera zupełnie nową formę. Doświadczamy natury, otaczającego nas świata w coraz bardziej pośredni sposób. Aplikacje typu Google Maps oszczędzają nasz czas, ułatwiają komunikację, przenoszą nas w jakieś miejsce w mgnieniu oka. Natomiast codzienny brak kontaktu z bezkresnymi krajobrazami zastępują hipnotyzujące tapety systemu Windows czy IOS na naszych komputerach i urządzeniach mobilnych.
Przyzwyczailiśmy się już do stockowej fotografii reklamowej promującej najnowsze produkty na każdym kroku. W dużych miastach kontakt z naturą zapewniają palmiarnie, zoo czy bio markety. Są to pewnego rodzaju substytuty tworzące iluzję, zupełnie inną relację z naturą.
Zainteresowania Thomasa van Linge widoczne są w tworzonych przez niego obiektach, które odzwierciedlają procesy wpływające obecnie na nasze życie codzienne. Jego rzeźby nawiązują do dziedzictwa kulturowego świata zachodniego: starożytnych rzeźb, pop kultury czy estetyki kreowanej przez media społecznościowe.
Thomas van Linge z niezwykłą dbałością traktuje swój warsztat. Jego rzeźby i instalacje tworzone są z różnych materiałów poczynając od tradycyjnych takich jak ceramika, kończąc na przemysłowych: tworzywach sztucznych, betonie, poliuretanach i stali. To przede wszystkim jednak obiekty-hybrydy umożliwiające w żartobliwy sposób jednoczesny odbiór tego, co naturalne, cyfrowe, bezużyteczne, a zarazem będące przedmiotem komercjalizacji – gotowym produktem kulturowym.

Projekt powstał w ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.