Toboła, Nie popisuj się!
Maria Toboła
Goła baba w biznesowym centrum stolicy. Perpetuum mobile do podtrzymywania gotującego się rosołu. Lista artystów, którym życzę sukcesu. Wizualizacja hasła “Przepraszamy” wyświetlanego na fasadzie Stadionu Narodowego. Bluza z napisem ART. Co artystka ma na myśli? Co TA artystka ma na myśli? Co Tobole w głowie siedzi?

Na wystawie “Toboła, Nie popisuj się” zostanie zaprezentowany przegląd dotychczas niezrealizowanych pomysłów artystki. Prac pozornie ze sobą niepowiązanych, poruszających szerokie spektrum tematów związanych z tożsamością, rzeczywistością artystyczną, czy relacjami międzyludzkimi. Zbiór ten spaja wideo-monolog, w którym artystka opowiada o kulisach powstawania każdej z prac. Rodzaj tutorialu do wystawy, umożliwiający spojrzenie na nią “od kuchni”, z perspektywy autorki. Chcąc odpowiedzieć na pytanie “Co artystka ma na myśli?” Toboła wchodzi w rolę artystki w stylu jazz. Przyjmuje maskę, dzięki której może podzielić się nieoczywistymi refleksjami dotyczącymi jej konceptualnego warsztatu. Odsłania proces wykluwania się idei i podejmowania decyzji. W akcie publicznej introspekcji porusza dylematy i napięcia dotyczące etosu artystycznego. Momenty, w których się waha, wstydzi lub autocenzuruje oraz czynniki, które determinują jej działania.

Maria Toboła (ur. w 1987 w Lesznie) Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.Zrealizowała dyplom w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego w Katedrze Intermediów. Zajmuje się wideo, performansem, instalacją, rzeźbą, poezją. W swoich pracach często wykorzystuje grę słów i znaczeń, ironię, absurd, żart. Jej realizacje można z powodzeniem określić jako głupie i niesmaczne przykłady sztuki konceptualnej. Wspólnie z Marią Kozłowską współtworzy performatywno-kabaretowy duet Małpeczki. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych w takich miejscach jak: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, galeria lokal_30, Kiasma Museum w Helsinkach, Biennale Warszawa, Gdańska Galeria Miejska, czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Mieszka i pracuje w Warszawie.