True Romance
Dominika Olszowy
Cezary Poniatowski
Olszowy i Poniatowski, choć nie współpracowali ze sobą wcześniej, oboje włączają różne media do swoich realizacji i wykorzystują przy tym elementy oraz narracje dosłownie zaczerpnięte z życia codziennego — skrótowość i poczucie humoru podszyte ironią, dwuznaczność i zmienne sytuacji uznawanych za oczywiste. 

Już samo miejsce prezentacji, Zona Sztuki Aktualnej, staje się wątkiem tytułowego spotkania obojga artystów. Ściany w piwnicznej przestrzeni Akademii Sztuki będą zdobić nie tylko efekty pracy Olszowy i Poniatowskiego i ich rytualnego performansu, ale również będą nosić ślady obecności innych osób świadomie oraz przypadkowo zaangażowanych w proces powstawania przedsięwzięcia, zasiadających dookoła gorącego źródła w centralnym punkcie ekspozycji, uczestnicząc w oczyszczającym geście zjednoczenia ciał i intencji.

True Romance jest zapisem wspólnego performatywnego działania zrealizowanego na miejscu i okazją do zaprezentowania pozornie odmiennych praktyk w kolaboratywnej aranżacji na wzór wystawy indywidualnej.

Wystawie towarzyszy aplikacja-oprowadzanie.

Dominika Olszowy, urodzona w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym szóstym roku w Gorzowie Wielkopolskim, realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, rzeźbę, instalację i scenografię. Absolwentka kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad. Członkini i współzałożycielka gangu motorowerowego Horsefuckers M.C. Od dwa tysiące ósmego roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Cezary Poniatowski, urodzony w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym siódmym roku w Olsztynie, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach od dwa tysiące sześć do dwa tysiące dwanaście. Odwołując się do stereotypów i skojarzeń, Poniatowski wykorzystuje graficzny język memu, obraz znaleziony, cut-up i brikolaż. Tworzy unikalną quasi-narrację, umieszczając charakterystyczne postaci w nieoczekiwanych sytuacjach. Swoje prace prezentował ostatnio między innymi na wystawach indywidualnych Kompost w Bank Pekao Project Room w CSW Zamek Ujazdowski i No Center No Edges w Piktogramie. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. Czysta formalność w Galerii Labirynt, Lublin, Co widać. Polska sztuka dzisiaj w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest zdobywcą Grand Prix XI Konkursu Gepperta we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Oboje artyści są stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współfinasowany ze środków Województwa Zachodnipomorskiego.

Współpraca: Aurelia Nowak, Anna Sienkiewicz