ZONA LAB to coś więcej niż program rezydencyjny; to żywe laboratorium na przecięciu sztuki współczesnej, badań i interdyscyplinarnej edukacji. Krytycznie angażując się w złożoność naszych realiów społeczno-politycznych, program wspiera dialog, współpracę i interwencje artystyczne, które stawiają opór i wyobrażają otaczającą rzeczywistość na nowo. ZONA LAB, zlokalizowana w mieście granicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, aktywnie obejmuje płynność tożsamości, terytorium i przynależności, zmieniając swoją lokalizację zarówno w miejsce badań, jak i medium ekspresji.

Rezydenci 2025 - Laureta Hajrullahu, Alberto Lomas, Ayuna Shagdurova i Natalia Vatsadze - wyrażają tendencje zaangażowania i krytycznej eksploracji. Ich różnorodne praktyki przecinają się na liniach tożsamości, technologii, pamięci i oporu, ujawniając napięcia i możliwości, które definiują naszą współczesną kondycję.

Laureta Hajrullahu (Serbia/Kosowo) bada porowate granice między rzeczywistością wirtualną i fizyczną. Za pomocą instalacji multimedialnych bada prywatność, płeć i intymność w cyfrowych ekosystemach, kwestionując (nie)możliwą przyszłość więzi międzyludzkich w erze zdominowanej przez nadzór i kontrolę algorytmiczną.

Alberto Lomas (Hiszpania) krytycznie analizuje politykę technologii poprzez performance i instalacje audiowizualne. Jego praktyka, zakorzeniona w samoorganizujących się inicjatywach, analizuje wzajemne oddziaływanie struktur władzy i infrastruktury cyfrowej, podkreślając zarówno ich potencjał emancypacyjny, jak i nieodłączną przemoc.

Ayuna Shagdurova (Rosja/Niemcy), fotografka dokumentalna i dziennikarka pochodzenia buriackiego, rzuca światło na rdzenne kultury syberyjskie, buddyjskie i szamańskie rytuały oraz rzeczywistość wiejskiej Buriacji. Jej praca jest aktem oporu przeciwko wymazywaniu, odzyskiwaniu wizualnych narracji, które rzucają wyzwanie dominującym dyskursom historycznym.

Natalia Vatsadze (Gruzja) umieszcza ciało w centrum swojej praktyki artystycznej i aktywistycznej. Z ostrym, cynicznym humorem konfrontuje się z procesami społecznymi i politycznymi, które ukształtowały postsowiecką transformację Gruzji, ujawniając sprzeczności postępu, nacjonalizmu i ewolucji kulturowej.

Jako platforma dyskursywna, ZONA LAB umożliwia artystom współpracę z lokalnymi społecznościami, aktywistami i naukowcami, pogłębiając ich badania i rozszerzając ich praktyki poza ramy instytucjonalne i dyscyplinarne. Sześciomiesięczny czas trwania rezydencji pozwala na zanurzenie, które jest zarówno trwałe, jak i transformujące, sprzyjając współpracy, która rezonuje poza czasowymi granicami programu.

Ta wystawa nie ma na celu podsumowania; raczej otwiera przestrzeń do dociekań, negocjacji i rekonfiguracji. Pyta: Jak poruszamy się po terytoriach przynależności? Jaką przyszłość można sobie wyobrazić w przestrzeniach granicznych, które zamieszkujemy? Poprzez krytyczną praktykę artystyczną rezydenci ZONA LAB wyznaczają nowe kartografie oporu, wspólnoty i radykalnej wyobraźni.

Kurator: Agata Rogos / Weiss

Agata Rogos / Weiss jest projektantką, badaczką, kuratorką i antropolożką specjalizującą się w studiach granicznych, migracyjnych i antropologii miejskiej. Posiada tytuł profesora Akademii Sztuki w Szczecinie i odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jej doktorat, ukończony na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, koncentrował się na pamięci zbiorowej i tożsamości w Macedonii. Uczyła i wykładała na arenie międzynarodowej oraz prowadzi Vernacular Forms, praktykę kuratorską i projektową, w ramach której bada projekty badawcze, design i instalacje artystyczne.

Niniejszy projekt powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Poglądy wyrażone w niniejszym dokumencie w żaden sposób nie mogą być traktowane jako odzwierciedlenie oficjalnej opinii Unii Europejskiej.