THE UNBOUNDED NATURE OF ABORDER

ZONA SZTUKI AKTUALNEJ,wernisaż: 15.05.2025, 17.00, wystawa czynna do 01.06.2025

OS17, wernisaż: 22.05.2025,19.00, wystawa czynna do 01.06.2025

 

ZONA LAB to coś więcej niżprogram rezydencyjny – to żywe laboratorium ulokowane na styku sztukiwspółczesnej, badań i interdyscyplinarnej edukacji. Zlokalizowana wprzygranicznym mieście Europy Środkowo-Wschodniej, działa zarówno jako miejsce,jak i medium krytycznego zaangażowania. Podejmując kwestie płynnościtożsamości, terytorium i przynależności, ZONA LAB wspiera eksperymentalnepraktyki artystyczne, które kwestionują dominujące narracje i proponująalternatywne, kontr-mapy oporu oraz radykalnej wyobraźni.

Tegoroczni rezydenci – LauretaHajrullahu, Alberto Lomas, Ayuna Shagdurova i NataliaVatsadze – odpowiadają na współczesne wyzwania poprzez zróżnicowanestrategie artystyczne. Ich działania przecinają się w obszarach pamięci,intymności, rdzenności, technologii cyfrowych i cielesnego oporu. Czerpiąc zodmiennych kontekstów geopolitycznych i tradycji artystycznych, każdy zrezydentów rozwija praktykę opartą na badaniach, zakorzenioną w doświadczeniu iafekcie.

Laureta Hajrullahu (Serbia/Kosowo) porusza się po porowatychgranicach rzeczywistości fizycznej i wirtualnej. Za pomocą instalacjimultimedialnych bada intymność, prywatność i płeć w cyfrowych ekosystemach,ujawniając architektury algorytmicznej kontroli, które kształtują – i nadzorują– ludzkie relacje.

Alberto Lomas (Hiszpania) analizuje politykę technologii poprzezperformans i instalacje audiowizualne. Jego praktyka, zakorzeniona wsamoorganizujących się inicjatywach, bada powiązania między strukturami władzya cyfrową infrastrukturą, wskazując zarówno na ich potencjał emancypacyjny, jaki nieodłączną przemoc.

Ayuna Shagdurova (Rosja/Niemcy), fotografka i dziennikarkapochodzenia buriackiego, stawia opór kulturowemu wymazywaniu poprzezdokumentalne, intymne narracje. Jej obiektyw przywraca widzialność syberyjskimkosmologiom, rytuałom i codzienności, oferując wizualny sprzeciw wobechegemonicznych historii.

Natalia Vatsadze (Gruzja) stawia ciało w centrum swojej twórczościartystycznej i aktywistycznej. Z ironiczną ostrością obnaża sprzecznościtransformacji postradzieckiej Gruzji, analizując napięcia między postępem,nacjonalizmem a ewolucją kultury.


ZONA LAB jako platforma dyskursywna wspiera długofalowe badania artystycznepoprzez współpracę z lokalnymi społecznościami, aktywistami i naukowcami.Rezydencja, trwająca sześć miesięcy, to nie tylko czas twórczej pracy, leczproces zanurzenia, który sprzyja wymianie, napięciu i transformacji – pozaramami instytucjonalnymi i dyscyplinarnymi.

 

Prezentowana wystawa THEUNBOUNDED NATURE OF A BORDER nie stanowi zamknięcia ani podsumowania – toraczej otwarta propozycja: przestrzeń spekulacji, dialogu i przekształceń.Zamiast odpowiedzi, pojawiają się pytania: jak kształtujemy poczucieprzynależności w świecie nieustannych przesunięć? Jakie alternatywneprzyszłości mogą wyłonić się z pogranicznych doświadczeń, które współdzielimy?Poprzez zaangażowaną praktykę artystyczną rezydenci ZONA LAB kreślą tymczasowemapy wspólnoty, oporu i radykalnej wyobraźni.

 

Wystawa zaprezentowanazostanie w dwóch odsłonach: w galerii ZONA, ulokowanej w Akademii Sztuki wSzczecinie, która na czas rezydencji została przekształcona w pracownięartystów oraz laboratorium praktyk, oraz w galerii OS17 – przestrzeni typu artist-runspace zlokalizowanej w mieszkaniu w kamienicy, nawiązującej do tradycjiautorskich galerii z lat 60. i 70. XX wieku. Obie lokalizacje zostanązaadoptowane przez artystów jako projekty site-specific, odwołujące się zarównodo ich indywidualnych praktyk badawczych, jak i do lokalnego kontekstuSzczecina – jego historii, warstw urbanistycznych i uwikłań geopolitycznych.


Kurator: Agata Rogos /Weiss


Agata Rogos / Weiss jest projektantką, badaczką, kuratorką i antropolożkąspecjalizującą się w studiach granicznych, migracyjnych i antropologiimiejskiej. Posiada tytuł profesora Akademii Sztuki w Szczecinie i odbyła stażpodoktorski na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jej doktorat, ukończony naUniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, koncentrował się na pamięcizbiorowej i tożsamości w Macedonii. Uczyła i wykładała na areniemiędzynarodowej oraz prowadzi Vernacular Forms, praktykę kuratorską i projektową,w ramach której bada projekty badawcze, design i instalacje artystyczne.

 

Asystent projektu: WaldemarMasicz

Niniejszy projekt powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Poglądywyrażone w niniejszym dokumencie w żaden sposób nie mogą być traktowane jakoodzwierciedlenie oficjalnej opinii Unii Europejskiej.

 

Wystawa „The UnboundedNature of a Border” jest częścią programu rezydencyjnego ZONA LAB , któryodbywa się w ramach inicjatywy CULTURE MOVES EUROPE, finansowanej przez KomisjęEuropejską i realizowanej przez Goethe-Institut. ZONA LAB zapewnia przestrzeńdla artystów badających koncepcję granic w ich różnych wymiarach -geograficznym, kulturowym i konceptualnym.